Z BÍLÉ PŘES BOBEK HŘEBENEM AŽ NA GRUŇ

Z BÍLÉ PŘES BOBEK HŘEBENEM AŽ NA GRUŇ

Trasa nás zavede z údolí od hotelu Bauer na jeden z hlavních hřebenů Beskyd s krásnými výhledy na Lysou horu a Fatru. Po trase je možno navštívit několik tradičních horských chat se závěrečným sjezdem buď variantou lesního trailu nebo po cestě zpátky na Bílou.
Celková vzdálenost: 32583 m
Max. výška: 904 m
Min. výška: 531 m
Celkem nastoupáno: 1290 m
Celkem naklesáno: -1290 m

Popis Trasy

Vhodnost trasy pro rodiny s dětmi: pouze zkušené starší děti a junioři

Start hotel Bauer – nájezd na cyklostezku u restaurace BI – FI směrem Mezivodí podél řeky proti proudu, na rozcestníku (1 km) odbočka doleva směr zámeček. Po půl kilometru na rozcestníku (1,5 km) následuje odbočka doleva směr žlutá stoupací trasa po nezpevněné šotolinové cestě, stoupáním do kopce. Přejezd severních sjezdovek a na dalším rozcestníku (3,9 km) pokračujeme doleva směr Konečná. Po necelém kilometru na dalším rozcestníku (4,6 km) odbočka doprava nahoru dále po šotolinové cestě, která se po dalších cca 800 metrech stáčí doprava (5,3 km) po vrstevnici. Na dalším rozcestníku (5,9 km) odbočka ostře doleva nahoru, následuje krátké prudké stoupání zakončené výjezdem mezi osamělými staveními na horskou louku, kde se nahází rozcestník Bobek (6,8 km) s krásnými výhledy na Lysou horu a Fatru.

Z Bobku pokračuje cesta dále po hřebeni směrem na Konečnou. Na dalším rozcestníku (7,6 km) následuje odbočka doleva po lesní cestě, po celou dobu míjíme hraniční kameny mezi ČR a SR. Na (9,8 km) zůstaneme na lesní cestě, která se stáčí doprava po vrstevnici. Následuje táhlý sjezd doleva dolů a napojuje se na cestu, která nás dovede až k hlavní komunikaci na hraniční přechod Konečná. Cesta dále pokračuje krátce po hlavní komunikaci směrem na Slovensko, ze které odbočujeme doleva zpátky na turistickou stezku (11,7 km) a pokračujeme po červené značce. Na dalším rozcestníku (13,2 km) následuje rovný úsek po bílé štěrkové cestě, která se na konci mírně zvedá do lesa a po stejné cestě pokračujeme bez odbočení až na horskou chatu Doroťanka, která je ideálním místem pro první oddychovou zastávku (15,5 km). Poté pokračujeme směrem na Suľov pořád rovně a na rozcestníku (17,1 km) u posledního stavení pokračujeme pořád rovně mírně do kopce, který je postupně strmější. Na některých místech je potřeba jít vedle kola (cca 50 – 80 metrů). Po cca jednom kilometru na rozcestníku (18,2 km) následuje odbočka ostře doleva po lesní cestě, po které jedeme až na hlavní komunikaci, po které pokračujeme doprava nahoru. Cesta se po cca 500 metrech stáčí doleva a vede podél ubytovny Bílý Kříž. Na rozcestníku (19,3 km) odbočujeme doleva a pokračujeme po šotolinové cestě, která se mírně vlní nahoru dolů a na (21,8 km) přechází na asfaltovou cestu. Po ní pokračujeme po hřebeni stále dál, postupně míjíme horskou restauraci Švarná Hanka, dřevěný kostel Panny Marie a dojíždíme na Charbulák. Na rozcestníku (24,5 km) odbočujeme doleva po modré turistické značce a najíždíme na zajímavý trail, který nás zavede až zpátky do údolí. Na trailu opatrně, pohybují se po něm turisti směrem nahoru!  Možnost sjezdu je i po asfaltové cestě, ze které je třeba po cca 2,5 kilometrech odbočit doleva na šotolinovou cestu, která vyjíždí v údolí Ostravice. U prvních domů odbočíme doleva a vyjíždíme u autobusové zastávky Černá. Za hlavní křižovatkou odbočíme doleva na cyklostezku a po ní pokračujeme až na Bílou.